Профтехосвіта
  • slides
  • slides
  • slides
  • slides

Колір у природі, його властивості

Група № 25

Предмет «Малювання та ліплення»

Підручник О.В.Новікова «Малювання, ліплення та сучасні способи оздоблення борошняних кондитерських виробів»

Тема уроку: «Колір у природі, його властивості»

Колір не тільки надає важливу інформацію про предмет, але й має здатність викликати думки та почуття. Колірний зір людства пройшов тривалий шлях еволюції разом з розвитком суспільства, культури та мистецтва, він постійно розвивався та збагачувався новим досвідом. Під почуттям кольору розуміється складне сприйняття кольору сучасною людиною, збагачене рядом образів, асоціацій і уявлень, пов’язаних з кольором. З давніх часів було відомо, що червоний колір збуджує, зелений заспокоює, чорний пригноблює, а жовтий допомагає створюванню гарного настрою.

Кольоротерапія оперує, головним чином, сьома кольорами спектру, а відтінками корегує основну програму:

ЗЕЛЕНИЙ заспокійливо діє на нервову систему, знімає головну біль, стомлення, роздратування, знижує високий тиск, надає відчуття бадьорості. Зелений — це гармонійність та збалансованість, це сила та благополуччя природи, її мирна тиша.

ЧЕРВОНИЙ підвищує кількість адреналіну в крові, активізує гормональну систему людини, підвищує працездатність, силу та відчуття самовпевненості. Створює відчуття тілесного тепла.

ЖОВТИЙ стимулює мозкову діяльність і моторику, стимулює уяву та практично не набридає. Колір гарного настрою, “позбавляє” від мук кохання, ліквідує апатію та тривогу.

ОРАНЖЕВИЙ підвищує настрій, енергетично «підживлює» людину чи «зігріває» її, виводить зі стану депресії, незамінний у стресових ситуаціях.

ФІОЛЕТОВИЙ поліпшує роботу серця, судин та легенів, підвищує витривалість організму. Давні мудреці довго дивились на фіолетовий колір та приводили свої думки до порядку.

БЛАКИТНИЙ здійснює болезаспокійливий вплив, розсіює тривогу, знімає стан гніву. Це колір чистого розуму і духовної бадьорості, сприяє розвитку творчих здібностей і зосереджує увагу.

СИНІЙ знімає збудження та агресію. Також сприятиме розвитку розумових здібностей та поліпшує пам’ять, тому дивовижні особливості синього кольору дуже шанувалися на Сході та саме синій колір там вважався кольором Знання, захисту на астральному рівні та заступництва вищих сил.

РАЙДУГУ психологи радять пригадувати частіше, постійно порівнювати з нею свій внутрішній стан. У релігії буддизму райдуга означає найвищий стан “чистого світла”, а в Україні здавна райдугу називають веселкою.

КОЛІРНІ АСОЦІАЦІЇ

Діяльність органу зору може збуджувати й інші органи почуттів: слух, смак, нюх, сприйняття дотиком. Колірні відчуття можуть також викликати спогади та пов`язані з ними емоції, образи, психічні стани. Все це має назву колірних асоціацій. Асоціація — це зв`язок між елементами психіки, завдяки котрим поява одного елементу у визначених умовах викликає появу іншого, з ним пов`язаного. На протязі тривалого часу історично-культурного розвитку в свідомості людства закріплювалися певні асоціативні зв’язки різноманітних кольорів або колірних сполучень з явищами та подіями життя. В мистецтві під асоціаціями розуміють творчі уявлення, коли через одні деталі, предмети, декор виникають спогади про інші, інколи вагомі явища. Наприклад, через зображення соняшника можна викликати асоціацію (тобто сприйняття) літа; осінніх листків — осені, поєднання теплих кольорів фарб — відчуття тепла, літа, сонячної осені. Колірні асоціації можна поділити на 2 великих простори: “естетична оцінка” та “емоційний стан, що викликаний кольором”. Асоціації близькі до символічних і психологічних сприймань кольору, їх можна розподілити на декілька груп: фізичні, фізіологічні, емоційні, географічні тощо.

     Фізичні асоціації:

-вагові (легкі, тяжкі, повітряні, …)

-температурні (холодні, гарячі, теплі, …)

-фактурні (м`які, жорсткі, гладенькі, колючі, …)

-акустичні (тихі, голосні, дзвінки, глухі, …)

-просторові (глибокі, виступаючі, відступаючі, …)

      Емоційні асоціації:

-позитивні (веселі, приємні, свіжі, бадьорі, …)

-негативні (сумні, в`ялі, трагічні, напружені, нудні, …)

-нейтральні (спокійні, зрівноважені, безознакові, …)

Цей список можна продовжити. Майже будь-який прикметник нашої мови відповідає будь-якому кольору. Це вказує на важливе місце асоціацій у нашому житті, незалежно від того, усвідомлюємо ми це чи ні. Шлях утворювання кольорових асоціацій подібний процесу утворювання умовних рефлексів. Відчуття та емоції, що викликаються будь-яким кольором, аналогічні відчуттям, які пов`язані з предметом або явищем, постійно пофарбованим у даний колір. До нашого часу збереглася символіка кольору у прислів`ях, приказках, словосполученнях: “сірі будні”, “чорні справи”, “чорна заздрість”, “біла заздрість”, “світле майбутнє”, “рожеві мрії”, “рожеві окуляри”, “білі ночі”, “синій туман”.


Коментарі закриті.

Профтехосвіта

АДРЕСА ЛІЦЕЮ:
80316 м. Рава-Руська,
вул. 1-го Листопада, 6
Тел: 43-149
Email: rrlicey@ukr.net