Профтехосвіта
 • slides
 • slides
 • slides
 • slides

Прийди до серця, Україно, благослови добром мене

4жовтня 2018року класний керівник Солтис Мирослава Ярославівна провела відкриту виховну годину «Прийди до серця, Україно, благослови добром мене» в групі №35

ТЕМА. Прийди до серця Україно, благослови добром мене!

Мета: розширювати і поглиблювати поняття громадянськості; формувати у молоді особистісні риси громадян України, розвивати духовну, моральну, художньо-естетичну, правову, трудову та екологічну культуру, прищеплювати бажання стати свідомим громадянином своєї держави, виховувати любов до свого  краю.
Обладнання:  плакат з символікою держави України (герб,гімн,прапор), поезії про Україну,дидактичний матеріал,пісні про Україну.

Епіграф: Можна все на світі вибирати, сину,                                                        вибрати не можна тільки Батьківщину.                                                                           В.Симоненко

Хід уроку

Викладач. Тема нашої виховної години «Прийди до серця Україно, благослови добром мене»

Ви,старшокурсники, на порозі до свого змужніння, самостійності. Яким буде ваше життя, як зустріне вас майбуття — це залежить і від вас самих, від вашої громадянської позиції, від життєвої активності, розуміння свого часу, завдань, які стануть перед вами. Кажуть, є доля. Що таке доля? У кожного є два шляхи, по яких він може просуватися у життя. Ти або борешся, або здаєшся на волю випадку.

Україна – вільна і незалежна держава, у якій нам випало щастя жити, бо ж як і матір, Батьківщину свою людина не обирає, а має від народження. Бо рідний край починається від батьківського порога, від рідної стежинки, маминої пісні,стрункої тополі, барвінку,що ніжно стелиться по садочку, куща калини…Вірш «У всіх людей одна святиня».

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь і не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

А ніж земний в пустині рай.

Нема без кореня рослини,

а нас, людей, – без Батьківщини

А скільки ніжних і лагідних слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до краю.

Вірш «Мені над усе більш нічого не треба»

Мені над усе більш нічого не треба:

Домівка матусі, волошки  в житах,

Вишневий світанок, полив’яне небо,

І сиза роса на траві  при шляхах.

Таке все тут миле, доступне і гідне;

Високі тополі і тихе село…

Таке сокровенне, насущне і рідне,

Воно в мою душу навіки вросло.

Корали калини і мамині очі,

І доля – з лелечого наче крила…

Я більшого щастя на світі не хочу,

Щоб лиш Україна міцніла й цвіла.

Інтелектуальна розминка «Моя держава-Україна»             (додаток 1)

 

Український народ наш мудрий і добрий, чесний і працьовитий, волелюбний і сміливий. Кожна людина – це патріот своєї держави, її свідомий громадянин. Ми живемо не просто кожен сам по собі, а в одній державі, вільній і незалежній Україні, в суспільстві, де є свої закони, традиції, своя історія, культура, український менталітет, своя мова і своя правда. Ми громадяни і патріоти України. Що ж таке означає — громадянин?

(Відповідь учня)

Щоб знайти відповідь на це питання, я звернулася до Конституції України, зокрема до ст..4 та ст. 25,  і можу сказати, що:

Громадянин – це особа, яка належить до постійного населення певної держави, користується захистом держави, правами, наданими державою, та виконує обов’язки покладені на неї.

А от свідомий громадянин-патріот, хто він? Які покладаються на нього обов’язки?

(Відповіді учнів).

Свідомий громадянин-патріот України:

 • Це патріотична самосвідомість, громадянська відповідальність і мужність, суспільна ініціативність і активність, готовність трудитись для розквіту Батьківщини, захищати її, підносити міжнародний авторитет.
 • Це — повага до Конституції, законів Української держави, прийнятих у ній правових норм, сформована потреба в їх дотриманні, висока правосвідомість.
 • Це досконале знання державної мови, постійна турбота про піднесення її престижу й функціонування в усіх сферах суспільного життя й побуту.
 • Це — повага до батьків, свого родоводу, до традицій та історії рідного народу, усвідомлення своєї належності до нього як до представника, спадкоємця й наступника.
 • Це — дисциплінованість, працьовитість, завзятість, творчість, почуття дбайливого господаря своєї землі, піклування про її природу, екологію.
 • Це фізична досконалість, моральна чистота, висока художньо-естетична вихованість.
 • Це — гуманність, шанобливе ставлення до культури, традицій, звичаїв інших народностей, що населяють Україну, висока культура міжнаціонального спілкування

Ведучий 1. Так, щоб бути свідомим громадянином, треба над собою працювати, виробляти у собі високі риси характеру, специфічно мислити, займати активну життєву позицію щодня, прагнути бути взірцем для інших.

Патріотична свідомість, громадянська відповідальність і мужність. Це і є та велика любов до Вітчизни, яка живе у кожному серці, адже Батьківщина — це найдорожче місце на Землі, бо звідси починає свій шлях людина. Де б вона потім не проживала, де б не була, а в своєму серці нестиме завжди ті стежинки, поля, луги, гаї.

Учень

У нас любов до Батьківщини
Іде із серця глибини.
Ми — громадяни України,
Її ми дочки і сини.

Хоч за походженням людини
Й тече у жилах інша кров,
Ми — громадяни України,
До неї вірна в нас любов!

Тут народились ми й живемо,
Тут щастя випало рости.
Палку любов в серцях несемо
Ми — українці, я і ти!

І сила, й мудрість до людини
Від матері-Вітчизни йде.
Ми — патріоти України!
І кращої нема ніде!

Нам наймиліша і єдина
Вітчизна за усі світи,
Чарівна, рідна Україна!
Ми — українці, я і ти!

Нема життя без України, бо Україна – це мати, яку не вибирають, бо Україна – це доля, яка випадає раз на віку, бо Україна – це пісня, яка вічна на цій землі. Багатовікова історія українського народу, на долі якого було досить лиха, майже кожного століття, як свідчать джерела, розпочате голодними війнами, чужоземними навалами. Важко назвати  країну, яка пережила б те, що пережила Україна за більш ніж пів тисячолітнє  поневолення.

 

1 учениця:  Я – Україна, я – страдниця – мати,

Яка споконвіку була у ярмі.

Турецькім, російськім…

Та всіх не назвати,

Бо зайди є різні, а муки – одні.

Не тільки чужинці мене шматували,

Були і свої в нас жорстокі тирани.

Вони видавали укази й закони,

Тому і загинуло всіх нас мільйони.

Немов маля, що в муках народилось,

У долі, радості і різних неладах, –

Так я з неволі відродилась

І намагаюся стояти на ногах.

Ще зовсім молода і непокірна,

А на чолі – блакитно-жовтий стяг,

Прошу мені служити вірно,

Нехай Господь благословить мій шлях.

 

Ведучий 2. 27 років українській державі, але це лише мить, незначна частина нашого минулого. І знову життя поставило перед нами випробування. Події,що вібулися в Україні примусили кожного українця відчути свою причетність до своєї країни, а також зрозуміти, що ми господарі на власній землі.

Свідомість українців постійно змінюється. Майдан та Революція Гідності потрясли не тільки Україну, а й увесь світ. Зігріта палкими серцями мільйонів національно свідомих українців з усіх регіонів, незалежна демократична держава Україна продемонструвала Європі і всьому світові, що українці – міцна духом волелюбна нація, яка навчилася поважати себе і яка зуміла відстояти свій демократичний вибір. Майдан став центром революції, місцем правди і свободи, площею добра, тепла, дружби, любові, братерства й гідності. Наші серця стали частиною могутнього серця. Наші голоси – нотами потужного гімну волі. (Відео 2 «Революція гідності»)

Та не всім це до душі. Росія ніяк не може пробачити Україні її незалежність. Ліна Костенко писала: «У кожної нації свої хвороби. У Росії – невиліковні». Вороги розуміють, що тільки розділивши, посіявши ворожнечу, нас можна буде й надалі тримати в покорі. Мені хочеться згадати слова Григорія Сковороди, який сказав про наш народ: «Не вчіть яблуню родить яблука. Краще відженіть від неї свиней». Це була відповідь недругам і ворогам, які намагалися довести, що українська нація є недержавною, приреченою на другорядні історичні ролі. І щоб зробити нас слабшими, недруги намагаються нас розсварити. Російські сепаратисти зазіхають на територіальну цілісність нашої держави. На Сході точаться криваві бої. Там вирішується доля і майбутнє України. Ми знаємо, що ми – єдині, що перемога буде за нами. Єдина Україна – іншого шляху у нас немає.

Саме за це зараз в ( АТО) ООС(організація об’єднаних сил) воюють патріоти сини-герої. На полі битви – захисники, воїни. Вони мужні, сміливі, хоробрі. Не шкодуючи власного життя, захищають неньку Україну.

Ні для кого не секрет, що сьогодні на Сході України йдуть військові дії. Сили АТО намагаються протистояти терористам.

Ведучий 2. Погодьтеся, коли йдеться про честь та гідність твоєї країни, коли ворог посягає на територіальну цілісність, коли раптом виникає гурт зрадників країни, ми не можемо вести дискусії, кому йти воювати. Це – обов’язок кожного. Не залежить це, де ти живеш, де служив, ким працюєш. Тому всі ми повинні бути вдячні тим, хто відстоює право України бути гордою державою, хто захищає нас із вами. Жах лише в тому, що гинуть наші співвітчизники.

(Розповідь про героїв-земляків)

Тому я прошу пом’янути хвилиною мовчання патріотів, наших земляків, (Пісня «Гей, плине кача»
Учень

Нема Вітчизни кращої здається!
З її землі наснагу й мудрість п’ю.
Тепло долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю!

Її громадянин і патріот держави
Я все зроблю для блага і тепла.
Для процвітання України й слави,
Щоб незалежність вічною була.

Щоб розквітав мій край в ряснім суцвітті,
У мирі, щасті, і в людськім теплі.
Моя Вітчизно, найрідніша в світі,
Ти наймиліша, Україно, на землі!

 Викладач. Великі і складні завдання покладаються сьогодні на кожного громадянина України, а громадяни  України – це ти і я, це люди, які постійно живуть в Україні і є патріотами своєї держави.

Східний мудрець сказав: «Людина повинна братися  за усіляку справу, за кожне ремесло з чистим серцем і щирим захопленням. Якщо немає любові до справи, то людина не досягне  ні в чому успіху». Тож вчіться пишатися професією, яку обрали. Пам’ятайте, що працелюбність – основа життя людини.

Не за роки шанується людина,

Які вона на світі прожила.

За серця відвойовані вершини,

За серце те, що людям віддала.

Викладач. Бо як сказано в Біблії, «…хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і  воздається».

Вірш.       Не розчаровуйсь в Україні

Не має єдності у нас,

То наша головна провина

За весь неволі довгий час.

Не розчаровуйсь в Україні,

А розумій її печаль.

Що робиш ти для неї нині –

У себе спершу запитай.

2 учень:Не розчаровуйсь в Україні.

Вона –  свята, а грішні – ми.

В її недолі часто винні

Її ж бо дочки і сини.

Не розчаровуйсь в Україні,

Ідеї волі певним будь,

Бо тільки той є справжнім сином,

Хто вміє неньки біль збагнуть.

3 учениця:Не розчаровуйсь в Україні,

Вір, що мине важка пора,

Розквітне пишній цвіт калини

В садах достатку і добра.                                                                                                                                                      (Пісня …)

Додаток 1

Інтелектуальна розминка

 1. Коли Україна стала незалежною?
 2. Як звали засновників Києва?
 3. Ми, українці, частенько називаємо себе козаками. А чи знаєш Ти, що означає слово «козак»?
 4. Як звуть першу олімпійську чемпіонку незалежної України, яка здобула перемогу з фігурного катання на зимових Олімпійських іграх у Ліліхамері (1994 рік)?
 5. Назви ім’я князя, який охрестив Київську Русь.
 6. Кого з Київських князів називали «Тестем Європи»? Чому?
 7. Ми, українці, можемо пишатися тим, що на території України знаходиться географічний центр Європи. У якому саме місті/селі він розташований?
 8. Український стронґмен, заслужений майстер спорту України, володар титулів «Найсильніша людина України» та «Найсильніша людина світу» (в 2004 році). Входив до складу збірної України, яка у 2003 та 2004 роках здобула титул «Найсильнішої нації світу».
 9. Хто з українських політичних діячів зображений на українській купюрі номіналом 5 гривень?
 10. Найвідоміші брати України, які завдяки своїй силі та витримці прославили нашу державу на весь світ. Чемпіони з боксу у важкій вазі.
 11. Які моря омивають Україну?
 12. Який з літературних творів Тараса Шевченка перекладався найбільше разів та нині читається на 147 мовах світу?
 13. Велике державне свято, яке символізує об’єднання України.
 14. Неподалік села Нововасилівка Миколаївської області, на території кургану знайшли найдавнішу скульптуру, вік якої V-ІV ст. до н. е. Яку назву носить скульптура?

15. Що означає малий герб України? Коли він був затверджений?

 

Відповіді

 1. Україна стала незалежною 24 серпня 1991 року.
 2. Кий, Щек, Хорив, Либідь.
 3. Вільна людина.
 4. Оксана Баюл.
 5. Володимир Великий.
 6. Ярослава Мудрого, за те, що ріднився (одружував доньок та синів) з чужоземними династіями.
 7. Село Ділове, поблизу міста Рахів, Закарпатська область.
 8. Василь Вірастюк.
 9. Богдан Хмельницький.
 10. Брати Кличко.
 11. Чорне море, Азовське море.
 12. Кобзар.
 13. День Соборності України (22 січня).
 14. Кам’яна або скіфська баба.
 15. Малий герб був затверджений 22 лютого 1992 року. Зображення малого герба України було символом українців часів визвольних змагань ХХ ст. Тризуб був знаком княжої держави Володимира Великого.
 16. Яку назву за Конституцією має твоя держава?
 17. Визначте політичний державний устрій України. ( Унітарна парламентсько-президентська )
 18. Назвіть головних керівників нашої держави. ( Президент, Голова ВР, Прем’єр-міністр)
 19. Які ви знаєте державні символи?
 20. Що символізує наш Державний прапор?
 21. Назвіть, які предмети або рослини є національними символами України. ( Рушники, калина, верба, вишиті сорочки )
 22. Коли наша держава стала незалежною?
 23. Хто став першим Президентом незалежної України? ( Л. Кравчук )

«Наша Україна – на планеті Земля»

 1. Де розташована Україна? ( у Східній півкулі, в Європі )
 2. Назвіть країни, з якими межує Україна. ( Росія, Білорусія, Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова )
 3. Які моря омивають територію України? ( Чорне та Азовське )
 4. Які ви знаєте найбільші річки України? ( Дніпро, Дунай, південний Буг, Дністер, Десна )
 5. Назвіть гори України. ( Карпати, Кримські гори )
 6. Найбільші міста України.
 7. Скільки областей має Україна?
 8. Назвіть міста-обласні центри.

Коментарі закриті.

Профтехосвіта

АДРЕСА ЛІЦЕЮ:
80316 м. Рава-Руська,
вул. 1-го Листопада, 6
Тел: 43-149
Email: rrlicey@ukr.net