Профтехосвіта
  • slides
  • slides
  • slides
  • slides

Мова моя українська, батьківська, материнська

          Із сивої глибини віків бере початок наша мова. Шлях її розвитку — це тернистий шлях боротьби. Дуже багато жорстоких літ пере­жила наша рідна мова, мужньо витерпівши знущання, заборони.

 

Як довго ждали ми своєї волі слова,

І ось воно співа, бринить.

Бринить-співає наша мова,

Чарує, тішить і п’янить.

Як довго ждали ми…

Уклін чолом народу,

Що рідну мову нам зберіг.

Зберіг в таку страшну негоду,

Коли він сам стоять не міг.

 

На сьогоднішній день українцям говорити про мовне питання нелегко, але необхідно. Найбільшу увагу мові ми, чомусь, приділяємо лише в дні її святкування. А мова — показник культури народу. Недаремно кажуть: «Заговори, щоб я тебе побачив».Але,на жаль, сьогодні не всі люди володіють досконало рідною мовою. Причиною є використання «суржика». Говорити слід правильно, щоб відродилася і розквітла Україна, культура й мова народу. Засмічують нашу мову й іншомовні слова та терміни, які нині часто вживаються. Ще поет-академік Максим Рильський закликав: «…пильно й ненастанно політь бур’ян». А бур’яну ж у нашій мові так багато! У мовлення вкрадаються так звані «сучасні» вислови, які насправді є  вульгаризмами. Слова «класно», «кльово», «прикид», «балдьож»  засвідчують духовну убогість людини, відсутність у неї національномовної свідомості. А ще досить часто чуємо вислови на зразок «построїли дом», «музикальна школа», «сама краща дівчина», «відкрийте вікно»…

IMG_3655

Ми живемо на чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінець роду українського, що сягає сивої давнини. І негоже, просто соромно бути поганими нащадками у таких великих і славних батьків.

Людині визначено Богом місце народження, країна, небо; вона не може нічого того поміняти, як не може поміняти саму себе. А якщо щось із того, призначеного їй, поміняє, то не на краще, бо чуже ніколи не буває кращим. І куди б ти не пішов – твоя Батьківщина, земля твоя, твоя мова, твій народ завжди будуть з тобою.

Ми повинні виховувати своїх дітей так, щоб вони поважали рідну мову,щоб робили усе можливе аби допомогти в очищенні нашої літературної мови. Батьки та наставники повинні показувати приклад і говорити гарно.

У Рава-Руському ліцеї на таких болючих мовних питаннях зосереджують свою увагу щодня. Ми намагаємося прищепити любов до українського, доброго, вічного. «Не замовкай ніколи, рідне слово» – найголовніше гасло заходів, присвячених Дню писемності та мови. Викладачі гуманітарних дисциплін С.Я.Кріль, М.Я.Солтис, О.В.Дюмен разом із своїми вихованцями провели тематичну лінійку «Без слова рідного, юначе, й народу нашого нема», виховну годину «День преподобного Нестора Літописця Київського. День української писемності та мови», книжкову виставку «Спочатку було слово», де наголосили на тому, що найдорожче і найцінніше у народу – це його мова. Ліцеїсти виготовили газети на тему: «Мова моя українська, батьківська, материнська». Таким чином у ці дні був розпочатий конкурс знавців української мови імені Петра Яцика та мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Т.Шевченка.

Українці, єднайтесь!

У борні не здавайтесь!

В рідній мові кохайтесь,

Як Тарас заповів!

 

С.Я.Кріль, викладач

Рава-Руського професійного ліцею


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Профтехосвіта

АДРЕСА ЛІЦЕЮ:
80316 м. Рава-Руська,
вул. 1-го Листопада, 6
Тел: 43-149
Email: rrlicey@ukr.net