Профтехосвіта
  • slides
  • slides
  • slides
  • slides

Бережи честь змолоду.

21 березня 2016 року класний керівник Солтис М.Я. провела відкриту виховну годину у групі №36 (кухар; кондитер).

На виховній годині були присутні заступник директора з виховної роботи

Голаєвич О.В., методист Медвєдєва Н.А., соціальний педагог Чирич Г.В.

 Тема. Бережи честь змолоду.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «честь»; сприяти вихованню учнів через роздуми          про найвищі моральні принципи, розвивати й поглиблювати їхні почуття честі та          гідності, важливої для громадянської зрілості людини; виховувати прагнення до          підтримки честі свого роду, «дівочої честі», наслідування кращих рис своїх          пращурів.

Обладнання: вислови про честь і гідність, словник, притчі, вірші, картки для вправ,          кросворд.

Кожен коваль своєї долі.

Аппій.

Честь не можна відняти,

її можна втратити.

А.Чехов

Любов до батьків – основа всіх чеснот

Цицерон

Хід уроку

1.Слово викладача

Сьогодні усі ми живемо в людській спільноті, і кожному хочеться відчувати себе повноправним членом, якого поважають, люблять, з яким рахуються, якого цінують. Якщо людина цього не відчуває, вона вважає себе скривдженою,ображеною. Проаналізуйте свої взаємини з батьками, однолітками, друзями. Коли у вас із ними виникав конфлікт? Мабуть тоді, коли ви були переконані або вам здавалося, що з вами поводяться нечесно. Чи часто ви задумуєтесь над такими словами як «честь», «чесність», «гідність», «чесноти»? Що ж, з гіркотою ми повинні визнати: у наш час честь (даруйте за тавтологію) не в честі. Сучасна молодь здебільшого і не знає, що це таке, це слово трапляється рідко в лексиконі людей 21 століття. Зараз у молоді інші пріоритети. А честь вважається пережитком минулого.

Ми поговоримо про зміст, значення слова «честь» і споріднених з ним слів. Хочу, щоб ви зрозуміли, що за всіх часів честь і чесність необхідні і людині і суспільству.

Вірш «Людина серед людей»

Вислови про честь і чесність. (зачитують учні)

Для початку пропоную вам пояснити значення слова «честь» у різних контекстах:

(записані на аркушах паперу):

  1. Маю честь від імені громади вітати шановних гостей.
  2. Такі чесноти, як честь і гідність особливо плекалися в народній моралі. (Народознавство)
  3. Честь і слава юнакам і дівчатам, які в 2004-му році відстоювали своє право на вибір. Наші юнаки відстоювали честь і незалежність України.
  4. Та кого ви слухаєте? У нього ж ні честі, ні совісті.

 

 

  1. Суддя: – Чи відома вам відповідальність за неправдиві свідчення?

Свідок: – Так, ваша честь.

  1. Хотіла мене мати за шестого дати. А той шестий не має чести –

Та не дай мене, мати,

Та не дай мене, мати. (Народна пісня)

Учні читають і висловлюють своє розуміння слова «честь» у поданих прикладах.

Викладач

Із ваших висловлювань бачимо, що вам зрозуміле багатство змісту цього слова. Справді, слово «честь» має кілька значень, досить близьких за своєю сутністю.

Звернемось до словника української мови.

Учень читає виписку з СУМ (т. XI. Ст.. 317)

Честь –

1) Сукупність вищих моральних принципів, якими людина керується у своїй громадській і особистій поведінці.

2) Повага, пошана, визнання.

3) Те, що дає право на шану, повагу, визнання.

4) Той, хто (те, що) є характеристикою величі, гордості будь-якого  місця, середовища.

5) Дівоча невинність, незайманість, цнотливість.

Викладач. Бесіда з учнями

Звернемось до першого і, на мій погляд, головного значення – сукупність вищих моральних принципів.

– Які, на вашу думку принципи входять сюди?

(Чесність, гідність, правдивість, щирість, чиста совість, вірність)

Викладач. Сукупність цих чеснот – джерело того, на що вказує друге значення. Бо, подумайте, чи може мати повагу, пошану, визнання, добру славу, добре ім’я людина, якій не властива чесність? Яка фальшива й лицемірна? Яка не має власної гідності?

Поміркуйте над таким прикладом. Дамо характеристику 2 учням.

Перший – над усе прагне і домагається високого балу за знання, не гребує          списуванням, шпаргалками, випрошує бали у викладачів або вимагає їх через          впливових батьків, вважає себе кращим за інших.

Другий – вчиться посередньо, але  кожний бал зароблений чесно,не списує, скромний,          хоча уміє постояти за себе, зневажає зверхність, приниження.

– Що, на вашу думку, головніше: високі показники чи те, яким чином їх досягнуто?

– Чи хочете ви заслужити похвали, визнання?

– Що, на вашу думку, є джерелом людської честі?

– Чи ставили ви перед собою питання про власне добре ім’я серед людей?

– Чи думали ви як його заслужити?

Викладач

Шукаючи відповіді на питання «як нам жити?», ми часто звертаємось до великих

людей: письменників, філософів, митців, учених, педагогів.

 

У працях видатного педагога В.О.Сухомлинського знаходимо «азбуку моральної культури», сформульованої в таких вимогах:

1) Ти живеш серед людей. Кожен твій вчинок, кожне бажання відбивається на людях, які тебе оточують. Є чітка межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Перевіряй свої вчинки запитанням до самого себе: чи не чиниш зла, незручності чесним людям? Роби все так, щоб хорошим людям було добре, а злим нестерпно.

2) Ти користуєшся благами, створеними іншими людьми. Плати їм за це добром.

3) Всі блага і радощі життя створюються працею. Без праці немислиме чесне життя. Народ учить: Хто не працює, той не їсть, – назавжди запам’ятай цю заповідь, умій бути гнівним, нетерпимим, непримиренним до неробства, лінощів, недбайливості, пустого базікання.

Ледар, дармоїд – ворог суспільства, твій особистий противник. Навчання – твоя перша праця. Ідучи до школи, ти йдеш на роботу. Працьовитість – твоя честь і доблесть. Своєю працьовитістю ти примножуєш честь сім’ї, роду і створюєш своє ім’я. Справжня людина створюється тільки працею. (На ролі і значенні  праці наполягав Т.Шевченко, І.Франко, Леся Українка)

4) Будь добрим і чуйним до людей. Допомагай слабшим і беззахисним. Допомагай товаришеві у біді. Поважай і шануй батька і матір – вони дали тобі життя, виховують тебе, хочуть, щоб ти став чесним громадянином, людиною з добрим і непримиренним до зла серцем. Твоя любов до батьків – це твоя праця в ім’я того, щоб вони були раді за твою громадянську красу, честь, гідність. У доброті та великодушності щодо чесних, добрих, безпорадних, беззахисних – не слабкість, а сила. Безсердечність породжує себелюбство, а себелюбство – джерело жорстокості.

5) Не будь байдужим до зла. Борись зі злом, обманом, несправедливістю. Будь непримиренним до того, хто прагне жити за рахунок інших людей, обкрадає суспільство. Найбільше зло – зрада високих ідеалів.

Викладач

Поговоримо про честь роду

Щаслива родина – міцна Україна.

Хто шанує родину, той достойна людина.

Родина посідає особливе місце у житті людини. Тато й мама дали вам життя, доглядали за вами, співали вам колискову. Вони й зараз тішаться вашими успіхами й сумують через невдачі.

– Що для вас означає честь роду?

(Честь роду – це коли діти, онуки з повагою ставляться до старших, своїх батьків, допомагають їм, піклуються про них, наслідують їх; передають традиції із покоління в покоління;  у спадок залишають мудрі поради, речі, зроблені своїми руками)

Викладач

Шанувати свій рід – жити так, щоб моїм родичам і нащадкам не було соромно за мене.

 

 

Бережіть честь роду і живіть так, щоб продовжити добрі справи. Ми з вами український народ, який складається з родин, великих і малих, дружніх і працьовитих. Потрібно шанувати мій народ, мову, звичаї.

Вірш «Коли є честь» Віталій Назарук

Викладач

Хочу поговорити з вами про проблему жіночої та дівочої честі. Здавна вона пов’язана з такими поняттями як скромність, чистота, цнотливість.

В українському народознавстві сказано так:

Для дівчини честь співвідносилася з незайманістю, для  юнака– з відвагою, сміливістю. Честь одруженого чоловіка – з відповідальністю за добробут родини, виховання дітей, пошанування дружини.

Честь заміжньої жінки полягала у збереженні подружньої вірності, народженні та вихованні дітей.

Поняття «дівочої честі» багатьом здається остаточно застарілим. Відійшли в далеке минуле вимазані дьогтем ворота до подвір’я «нечесної дівчини», самі собою забулися цнотливість і чистота нареченої перед вівтарем, оскільки молоді люди в інтимні стосунки вступають частіше за все задовго до весілля. Та й нині це вже рідко хто засуджує.

Проте, виявляється поняття «дівочої честі» не таке вже й дріб’язкове. (Це різні хвороби, моральні устої). Але є ще один бік цього поняття. Як стверджують фахівці, чим більше у жінки допологових сексуальних зв’язків з різними чоловіками, тим сильніше засмічений її хромосомний генетичний ланцюжок, і тим менше у неї шансів народити здорову генетично рідну дитину.

Вірш «Не розхлюпуй честі».

Отже, дівоча честь і подружна вірність – генетична основа сімейного щастя як і батьків так і їх дітей.

Вправа «Цінності»

Викладач

Один мудрий чоловік сказав: «Гроші втратити – мало втратити, здоров’я втратити – багато втратити, честь втратити – втратити все». Повірте, із усіх людських втрат найтяжче повернути собі добре ім’я. Недарма народна мудрість застерігає: «Бережи честь змолоду»

Частіше задавайте собі питання: Чи подобаєтесь ви собі такими, якими ви є? Чи прагнете стати кращими? Як цього досягти? Чи правильні ваші вчинки? Чи не засмучуєте ви своїх батьків?

 

 

 

 

 

 

Підсумок

Цінуючи власну честь і гідність, шануйте ці почуття в інших, не принижуйте іншу людину. Живіть, говоріть, поводьтеся так, щоб ніхто про нас не міг сказати нічого поганого. Намагайтеся бути сміливими, принциповими, не лицемірити, поважати старших, батьків. Пам’ятайте честь здобувається довго та наполегливо, іноді багатьма поколіннями, її можна передати у спадок. Але, як би правильно не виховували людину, якщо вона сама не буде прагнути чинити справедливо і чесно, ніхто їй у цьому не зможе допомогти.

«Честь – це нагорода, яка присуджується за доброчесність… Для кого навіть честь – дрібниця, для того і все інше нікчемне» (Арістотель)

«Протилежність честі є безчестя, або ганьба» (Мандевіль).

І дуже хочеться, щоб честь і чесність сьогодні були провідними принципами суспільного життя. Ми живемо у складний час. Не все добре у нашій державі. Є помилки, є злочини, не всі чинять чесно, порядно. Але хочеться вірити, що честь і чесність будуть на першому місці для кожної людини.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Профтехосвіта

АДРЕСА ЛІЦЕЮ:
80316 м. Рава-Руська,
вул. 1-го Листопада, 6
Тел: 43-149
Email: rrlicey@ukr.net